If you want to sell a product that costs to make (COGS) and
you need $6 per unit to cover overheads, and you want to make a 20%
profit, how much should you price your product at?One of your
finance people suggests selling the product at a 50% gross profit
margin, using the same data, how much will the cost per unit be to
your buyers?

Never use plagiarized sources. Get Your Original Essay on
Question: If you want to sell a product that costs $4 to make (COGS) and you need $6 per unit to cover over…
Hire Professionals Just from $11/Page
Order Now Click here

see more

Open chat
Lets chat on via WhatsApp
Hello, Welcome to our WhatsApp support. Reply to this message to start a chat.