Question: MAKE OR BUY A COMPONENT on it <a href=prodochop line AL his Producti 30000 units of parts 6 each year for…” />

Never use plagiarized sources. Get Your Original Essay on
Question: MAKE OR BUY A COMPONENT on it prodochop line AL his Producti 30000 units of parts 6 each year for…
Hire Professionals Just from $11/Page
Order Now Click here

Show transcribed image text MAKE OR BUY A COMPONENT on it prodochop line AL his Producti 30000 units of parts 6 each year for use level of activity, the cost per unat foe part S 6 follows s 360 Dined labor sas 00 Total cost per part Aa outrade has oeered to sell 30000 unutact parts 6 each year so Han Products for $21 per part Han Producti accepts das offer, the facilitti now ng aaed to manufacture part S could be trnded to another company at ao annual sentul of $80000 However, Han Products that two-third of ee fixed manufacturang owerhead being appled o part s 6 would continue even if part S-6 were purchased from the outside uppbet Prepare computitiona showing how much profiti will increase decrease the outiide supplier's SELL OR PROCESSFURTHER Wexpro, Inc oduces several product from proces g 1 ton of ante mineral Material and clypton. procesuing couts total ,000 per tot, one fourth of which allocated to prodact Seven thousand units od productXIS are produced from each ton of clypton The units ethnt be sold can $12 split of point for $9 each, or processed further at a total cost ef s9500 and then sold for each Should productX15 be proceaned further ot told atthe plit oa poist?

MAKE OR BUY A COMPONENT on it prodochop line AL his Producti 30000 units of parts 6 each year for use level of activity, the cost per unat foe part S 6 follows s 360 Dined labor sas 00 Total cost per part Aa outrade has oeered to sell 30000 unutact parts 6 each year so Han Products for $21 per part Han Producti accepts das offer, the facilitti now ng aaed to manufacture part S could be trnded to another company at ao annual sentul of $80000 However, Han Products that two-third of ee fixed manufacturang owerhead being appled o part s 6 would continue even if part S-6 were purchased from the outside uppbet Prepare computitiona showing how much profiti will increase decrease the outiide supplier's SELL OR PROCESSFURTHER Wexpro, Inc oduces several product from proces g 1 ton of ante mineral Material and clypton. procesuing couts total $60,000 per tot, one fourth of which allocated to prodact Seven thousand units od productXIS are produced from each ton of clypton The units ethnt be sold can $12 split of point for $9 each, or processed further at a total cost ef s9500 and then sold for each Should productX15 be proceaned further ot told atthe plit oa poist?

Open chat
Lets chat on via WhatsApp
Hello, Welcome to our WhatsApp support. Reply to this message to start a chat.