Standards

Never use plagiarized sources. Get Your Original Essay on
Question: Standards Input Costs Direct Material 4 pounds per Unit $60 per pound Direct Labo…
Hire Professionals Just from $11/Page
Order Now Click here

Input

Costs

Direct Material

4 pounds per Unit

$60 per pound

Direct Labor

2 Hour per unit

$20 per hour

Actual Results

Direct Materials

10,000 pounds of material

$270,000 total costs

Direct Labor

4,000 hours of labor

$46,000 total costs

Units Produced

4,400 units produced

1. Calculate the direct materials cost variance.

2. Calculate the direct materials efficiency variance.

3. What is the total direct materials variance?

4. Calculate the direct labor cost variance.

5. Calculate the direct labor efficiency variance.

6. What is the total direct labor variance.

Open chat
Lets chat on via WhatsApp
Hello, Welcome to our WhatsApp support. Reply to this message to start a chat.